Podmínky k získání zbrojního průkazu

1. Obecné podmínky k získání zbrojního průkazu

Zákon o zbraních v České republice stanovuje celkem sedm podmínek pro získání zbrojního průkazu fyzickou osobou. Patří sem pobyt v České republice, stanovený věk, zdravotní způsobilost, odborná způsobilost, svéprávnost, trestní bezúhonnost a spolehlivost. 

1.  Má místo pobytu na území České republiky

1. 1  Podle zákona se místem pobytu občana České republiky rozumí adresa trvalého pobytu

2. Dosáhla předepsaného věku

Zákon o zbraníchjasně stanovuje věkové hranice pro získání zbrojního průkazu,určitý typ zbrojního průkazu může získat za splnění všechpodmínek osoba starší 15 let. Zákon konkrétně říká:

2. 1 Zbrojní průkaz skupiny A, D, E nebo F lze vydat jen osobě starší 21 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

2. 2. Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

2. 3. Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

2. 4. Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

2. 5. Zbrojní průkaz skupiny D lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 18 let, pokud v osnovách školy nebo učiliště je zahrnuta výuka puškařského oboru nebo střeliva.

2. 6. V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely nabývat do vlastnictví, s výjimkou koupě, a držet pouze se souhlasem zákonného zástupce; tuto zbraň nebo střelivo smí používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.

3. je způsobilá právním úkonům

3. 1. Někdy také označována jako svéprávnost je způsobilost právně jednat. Podle § 4 odst. 1 občanského zákoníku platí vyvratitelná právní domněnka, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost jej užívat s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může důvodně očekávat. Není-li osoba plně svéprávná, je její právní jednání, ke kterému není způsobilá, neplatné. Plné svéprávnosti nabývá člověk zletilostí, tedy dovršením 18 let věku.

4. je zdravotně způsobilá

4.  1. Zdravotní způsobilost žadatele o vydání zbrojního průkazu zjišťuje posudek o zdravotní způsobilosti vydává posuzující lékař na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření. Posuzujícím lékařem se pro účely tohoto zákona rozumí poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství, u kterého je žadatel o vydání zbrojního průkazu nebo držitel zbrojního průkazu registrován k léčebné péči; v případě žadatele o vydání zbrojního průkazu skupiny D je posuzujícím lékařem lékař poskytovatele poskytujícího zaměstnavateli pracovnělékařské služby.

5. je odborně způsobilá

5. 1. Žadatel o vydání zbrojního průkazu skupiny A až E prokazuje odbornou způsobilost zkouškou vykonanou před zkušebním komisařem. Ten po úspěšném vykonání zkoušky vydá žadateli doklad o odborné způsobilosti. Zkušebního komisaře určuje příslušný útvar policie. Ke zkoušce odborné způsobilosti se žadatel o vydání zbrojního průkazu skupiny A až E přihlašuje na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Náklady na zkoušku včetně odměny zkušebního komisaře hradí žadatel; může je hradit i držitel zbrojní licence.

6. je bezúhonná

6. 1. Za bezúhonného podle zákona o zbraních se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem

6. 1. 1. vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, teroristického útoku, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, účasti na organizované zločinecké skupině, obecného ohrožení, získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem, civilním plavidlem a pevnou plošinou, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let nebo mladistvému trestní opatření odnětí svobody nepodmíněně na 5 až 10 let,

6. 1. 2. uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od ukončení výkonu trestu odnětí svobody neuplynulo alespoň 20 let,

6. 1. 3. uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,

6. 1. 3. a) neuplynulo alespoň 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky,

6. 1. 3. b) neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo

6. 1. 3. c) neuplynuly alespoň 3 roky, jestliže bylo upuštěno od potrestání, podmíněně upuštěno od potrestání s dohledem, upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému anebo podmíněně upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému nebo byla sice vyslovena vina, ale nebyl uložen trest v trestním řízení, v němž došlo k pokračování trestního stíhání na žádost obviněného anebo obžalovaného, nebo nebylo uloženo trestní opatření poté, co bylo odstoupeno od trestního stíhání mladistvého podle zvláštního právního předpisu, nebo

6. 1. 3. d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.

6. 2. Za bezúhonného podle tohoto zákona se také nepovažuje ten, kdo byl v cizině pravomocně uznán vinným činem, jehož znaky odpovídají znakům některého z trestných činů uvedených v odstavci 1. Doba, po kterou není osoba považována za bezúhonnou, je obdobná jako v odstavci 1.

7. je spolehlivá

7. 1. Obecně požadavek na spolehlivost brání získat zbrojní průkaz osobám, které například nadměrně pijí alkohol nebo se opakovaně dopouští přestupků. Konkrétně zákon říká,

7. 1. 1. Za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje ten

7. 1. 1. a) jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně podmíněně zastaveno nebo bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném odložení návrhu na potrestání, a dosud neuplynula zkušební doba nebo lhůta, v níž má být rozhodnuto, zda se osvědčil,

7. 1. 1. b) kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky, nebo

7. 1. 1. c) kdo pro vnitřní pořádek a bezpečnost představuje vážné nebezpečí svým jednáním, za které byl v posledních třech letech pravomocně uznán vinným ze spáchání více než jednoho přestupku

  1. na úseku zbraní a střeliva
  2. na úseku používání výbušnin,
  3. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi nebo obdobného přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích,
  4. na úseku obrany České republiky,
  5. proti veřejnému pořádku,
  6. proti občanskému soužití,
  7. proti majetku, nebo
  8. na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství tím, že úmyslně neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby v době hájení.

7. 2. Příslušný útvar policie je oprávněn požádat obecní úřad a orgán státní báňské správy o údaje umožňující posoudit spolehlivost fyzické osoby podle odstavce 1 písm. c). Obecní úřad a orgán státní báňské správy žádosti vyhoví bez zbytečného odkladu.


2. ODBORNÉ PODMÍNKY

1. Příprava ke "Zkoušce odborné způsobilosti"

Je velmi důležité se na zkoušku řádně připravit, uchazeč musí zvládnout všech 500 otázek, které se v testu mohou objevit. Až po zvládnutí teoretické zkoušky je uchazeč připuštěn k praktické části. Prokázání bezpečné manipulace se zbraněmi je jednou z nejdůležitějších částí zkoušky, zde je potřeba zvládnout stanovené postupy. Samotná střelba na terč si také zaslouží důslednou přípravu. Bez zvláštní přípravy je úspěch u zkoušky téměř nemožný.

2. Zkouška odborné způsobilosti

K získání zbrojního průkazu je třeba úspěšně splnit teoretickou a praktickou část zkoušky. Teoretickou část pokrývá test, jenž obsahuje 30 otázek ze zákona o zbraních a souvisejících vyhlášek. Z testu je třeba získat dostatečný počet bodů podle skupin zbrojního průkazu. Podrobně se přípravou na test a jeho obsahu věnuje sekce Teoretická zkouška.

Následuje praktická zkouška, která začíná bezpečnou manipulací se zbraněmi. Uchazeč musí:

  1. umět zkontrolovat zbraň (zbraně), zda není nabitá a uvést ji do bezpečného stavu;
  2. umět připravit zbraň (zbraně) ke střelbě, "odstřílet" školním nábojem, ukončit "střelbu"
  3. umět odstranit drobné závady u zbraně (zbraní), které při střelbě mohou vzniknout
  4. umět rozebrat a složit zbraň (zbraně) k čištění nebo kontrole technického stavu.

3. Procesní podmínky

Po zvládnutí obecných a odborných podmínek pro získání zbrojního průkazu je také vhodné seznámit se s procesními podmínkami, i když vám s nimi Střelecká škola Fišer pomůže. Na Okresním ředitelství policie ČR se uchazeči mohou seznámit s formulářem, vyplnění a odevzdání zařídí Střelecká škola.

Po odevzdání přihlášky ke zkoušce okresní ředitelství informuje o termínu zkoušky a to nejpozději 10 dnů před jejím termínem. Po úspěšném splnění zkoušky odborné způsobilosti, uchazeč obdrží (Osvědčení o vykonání zkoušky", je třeba vyplnit Žádost o vydání zbrojního průkazu (žadatel formulář obdrží v den zkoušky ve střeleckém centru, na okresním ředitelství či na internetu). Společně se žádostí je třeba odevzdat na okresním ředitelství policie také osvědčení o zkoušce, posudek o zdravotní způsobilosti od lékaře a fotografii (pasovou). Po odevzdání všech potřebných dokumentů policejní ředitelství obvykle vydá zbrojní průkaz za měsíc.


4. Platební podmínky

Při vydání ZP na OŘP

700,- Kč za každou skupinu zbrojního průkazu (A,B,C,D,E) 700 – 3.500,- Kč

Příklady celkové ceny ve Střelecké škole

- podání přihlášky ke zkoušce na PČR: 100,- Kč (kolek)

- příprava ke zkoušce, praktická 2.500,-Kč

- 2 fotografie 100,- Kč

- zkouška odborné způsobilosti 1.300,- Kč

- odměna zkušebnímu komisaři při zkoušce 600,- Kč

- potvrzení posudku od svého praktického lékaře 500,- Kč

- při vydání ZP na OŘ PČR se za 2 skupiny např. „B“ a „E“ platí 1.400,- Kč (kolek)

- celkem 7.000,- Kč


© 2024 Střelecká škola Fišer - Všechna práva vyhrazena

TOP